דעתנו על אתרי השוואת מזון

ישנו מגוון עצום של חברות מזון, מוצרים רבים מספור לבחור ביניהם וכל אחד ואחד מלווה בסיסמאות שיווק משכנעות. איך תוכלו לדעת איזה מזון הוא המתאים לחתול או לכלב שלכם? אמנם אין לנו יכולת לשנות את התורשה הגנטית של חית המחמד שלנו, אך עלינו לזכור כי לסביבת המחיה שאנו בונים לחית החמד שלנו ולבחירת המזון עבורה, יש השפעה ישירה על הבריאות העתידית שלה.

עלינו להיות סמוכים ובטוחים כי המזון אותו החלטנו לרכוש עבור חית המחמד שלנו מכיל את כל המרכיבים החיוניים לחית המחמד שלנו כגון חלבונים, חומצות שומן, ויטמינים ומינרלים ושרמתם מותאמת לגילה ומצבה הפיזיולוגי.

הנטייה הטבעית שלנו היא לפנות לייעוץ ולהשוות בין מספר מוצרים, על מנת להשתכנע כי בחרנו את הטוב ביותר.  אבל...כשמשווים בין מזונות שונים, חשוב לעשות השוואה נכונה - של המרכיבים ושל איכותם.  

נקודה למחשבה לפני שמחליפים מזון, הינה -  מהיכן התקבלה ההמלצה?

  • מחברים עליהם אתם סומכים וחיות המחמד שלהם בריאות ונראות טוב?
  • מהווטרינר עליו אתם סומכים שבילה את מרבית חייו הצעירים בכיתת לימוד ?
  • או אולי תרצו לשאול את רופא השיניים שלכם?!

מידע שחשוב שיהווה חלק ממערכת השיקולים שלכם, הינו שמאחורי העצות ודירוגי המזון הזמינים לכל דורש באתר dogfoodadvisor , עומד רופא שיניים קנדי שאינו בעל רקע ברפואה וטרינרית ו/או בתזונה וטרינרית או אפילו תזונה שלנו , בני האנוש.

בדומה, מאחורי העצות ודירוגי המזון באתר dogfoodanalysis עומד מנהל הפורום boxer-world  , מנהל זה בוחר לא להזדהות או לתת רקע מקצועי והשכלתי.  

אנו ממליצים לכם לזכור, כי תזונה של חתולים ושל כלבים הינה מדע, הנלמד במוסדות להשכלה גבוהה ברחבי העולם. רופאים וטרינרים גם כן עוברים הכשרה בסיסת בתזונה של חיות מחמד.

כדאי ומומלץ, להקפיד להיעזר באתרים שהוקמו על ידי אוניברסטאות או מוסדות להשכלה גבוהה בבואכם לקבל החלטות בעלות חשיבות רבה כגון תזונת החיה האהובה שלכם.

המיתוס: ניתן לבצע השוואת  איכות של מזון לבעלי חיים באמצעות אתרי אינטרנט השוואתיים

המציאות: אתרי השוואת המזון המוזכרים מעלה הוקמו ומתוחזקים על ידי "מתעניינים בתחום גידול בע"ח". כתוצאה, המידע המוצג בהם נע בין דעה אישית המוצגת כעובדה מדעית ותורמת לבלבול הידע אצל הקורא, ועד אפילו חטא לעובדות.

דוגמא מייצגת לכך: המרכיב שעורה (BARLEY) אשר מפוענח באופן שונה בהתאם לרצון הכותב באותו יום באתר :DOGFOODAVISOR

המרכיב מופיע פעם אחת כמרכיב חיוני ומוצלח במזון המקבל 5 כוכבים

 http://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/merrick-dog-food-dry / , בביקורת זו מוצגת השעורה כמרכיב התורם לייצוב רמת הסוכר בדם. The third ingredient is barley. Barley is a starchy carbohydrate supplying fiber and other healthy nutrients. Unlike grains with a higher glycemic index, barley can help support more stable blood sugar levels.

מרכיב זה מופיע שוב בביקורת על מזון שזכה ל-3 כוכבים http://www.dogfoodadvisor.com/dog-food-reviews/hills-science-diet-ideal-balance/ ושם כבר מוצג כרכיב התורם סוכר לאנרגיה ותועלתו בינונית The fourth ingredient is barley. Barley is a starchy carbohydrate supplying fiber and other healthy nutrients. However, aside from its energy content, this cereal grain is of only modest nutritional value to a dog.

 

דוגמא דומה ניתן למצוא באתר DOGFOODANALYSIS

בו המרכיב הדגני

three grains amongst the top level ingredients, all of which are decent quality (rice, oatmeal & barley).

 

והגרסה המקומית: פורום חתולים בראשות הדמות האינטרנטית  " dimitrygo™" אשר ייצר אינדקס לקביעת איכות מזון ופרסמו ברבים:

All carbohydrates can be divided into 3 groups according to their quality:

Group C: corn, wheat, barley – the worst grains
Group R: rice, oatmeal, sorghum – slightly better grains
Group P: potatoes, peas, chickpeas – the best: vegetables and beans 

יש לציין כי החלוקה שייצר אינה מתקיימת בספרות המדעית, אינה מוכרת על ידי תזונאים מקצועיים ואינה נמצאת בשימוש במקום נוסף למעט קיומה בדירוג של dimitrygo™.

בבואנו לשפוט חומרי גלם דגניים, עלינו להסתכל על זמינות הפחמימות בהתאם לצורך החיה, על כמות הסיבים התזונתיים וסוגיהם השונים, על תכולת חלבון ועל תכולת מינרלים. סביר כי הקורא בעל הידע הכללי הממוצע, יבין בעצמו כי תפוח אדמה לדוגמא, המופיע בקבוצה התחתונה - אינו ירק, אינו מכיל סיבים תזונתיים רבים וערכו הגליקמי גבוה משמעותית בהשוואה לחיטה או שיבולת שועל. 

בנוסף על דוגמאות אלו לסתירות בין המדע לבין הפורומים, ישנן דוגמאות רבות נוספות שתוכלו למצוא על ידי שיטוט קצר. מצאתם דוגמא שתרצו לשתף אותנו ולהעלות ? נשמח לקבלה

כניסה לוטרינר / בעל חנות
שם
סיסמה
הודעות
negishut icon