טיפול חיצוני וטיפוח

רחצה 

כלבים יכולים ליהנות מרחצה מפעם לפעם. הקפידו להשתמש רק בשמפו המותאם לפרוות הכלב. כעצה כללית, כדאי להימנע מרחצה של גורי כלבים כדי להפחית את הסיכוי לדלקות אוזניים או דלקות עור.

לאחר הרחצה, ייבשו את הפרווה והעור על ידי מגבת יבשה. יש להימנע משימוש בתנור או מייבש שיער כדי לא לגרום לכוויה בעור הכלב.

הברשה

מרבית הכלבים יהנו מזמן הטיפוח ומתשומת הלב. בחרו מברשת המתאימה לפרוות הכלב כדי להימנע מלשרוט את עורו. בכלבים ארוכי שיער, יצירת הרגל הברשת הפרווה מגיל צעיר תסייע במניעת קשרים ומניעת פרווה קשה לסידור בגיל מבוגר יותר. סירוק הפרווה מומלץ בכיוון גדילת השיער בלבד. אם זיהיתם קשר בפרווה שאינכם יכולים לפתור בעזרת מברשת, מומלץ לפנות לסיוע מספרה או צוות רפואי במרפאה. כדאי להימנע משימוש במספריים להסרת קשרי שיער על מנת לא לפגוע בעור הכלב.

טיפול בפה ובשיניים

החניכיים אמורים להיות וורדרדים ובריאים והשיניים נקיות ונטולות אבן שן.  אם תרגילו את הגור מגיל צעיר לתחושת מברשת השיניים בפה ותהפכו זאת לחלק מהשגרה, יהיה קל יותר לבצע את הטיפול בשיניים באופן יסודי יותר כאשר הגור יתבגר ובאמת יזדקק לכך.

קיצוץ ציפורניים

בכלבים לעיתים יש גדילה מהירה של הציפורניים העולה על קצב השחיקה – במצבים אלו גזירת קצה הציפורן מומלץ על מנת שמדרך כף הרגל יהיה תקין. לא כדאי לנסות לגזור ציפורניים בבית לפני שעברתם הסבר והדרכה במרפאה, שכן בתוך ציפורני הכלבים והחתולים עוברת רקמה המכילה קצות עצבים וכלי דם, פגיעה בטעות ברקמה זו תגרום לכאב ולדימום.

ניקיון האוזניים

אוזני הכלב אמורות להיות נקיות וללא הפרשות או ריחות רעים. במידה ואינן נקיות, תוכלו להיוועץ בצוות הרפואי במרפאה ולבדוק האם זו תוצאה של תהליך דלקתי, או שפשוט החתלתול עדיין צעיר ואינו מתנקה באופן יעיל. בכלבים הפרשה עודפת באוזניים וריח רע מהאוזניים יכולות להעיד על תהליך של דלקת חיידקית או פטרייתית.

במידה ויש צורך בסיוע לתהליך ההתנקות - תוכלו להשתמש בצמר גפן כדי לנגב בעדינות את פנים האוזן, אך לעולם אל תשתמשו במקלוני צמר גפן, שכן אלה עלולים לגרום נזק לעור התוף.

עיניים

על העיניים להיות נוצצות וצלולות. ניתן להסיר הפרשות בעדינות בעזרת צמר גפן טבול במים פושרים. השתמשו בצמר גפן חדש לכל עין ונגבו מזווית העין הקרובה אל האף וכלפי חוץ. בכלבים בהירים, לעיתים ניתן לראות הפרשות אדומות חומות במסלול הדמעות של העין – צבע זה מתקבל משום שבדמעות שלהם יש פיגמנט שצבעו מתחזק כאשר בא במגע עם חמצן.

בגזעים מסויימים ישנו מבנה אנטומי הנקרא "ברכיו-צפאלי", מבנה זה מתאר מצב בו גשר האף מקוצר ופחוס כמו בגזעי הפקינז או הפאג הסיני. במבנים אלו, לעיתים מופיע קפל עורי מעל האף ובזוית העין, לתוכו עלול להתנקז נוזל הדמעות, ולזלוג על הלחי. כדאי במצבים אלו לפנות לייעוץ הצוות במרפאה הוטרינרית.

כניסה לוטרינר / בעל חנות
שם
סיסמה
הודעות
negishut icon