ההבדל בין תזונת חתולים וכלבים

מאת: ד"ר גל אלחלל

כלבים הם אוכלי כל (אומניבורים, באנגלית: Omnivore) ובעיתות צורך יסתדרו אף עם תזונה צמחונית.

כלבים שייכים למשפחת הזאבים - אוכלי נבלות וציידים אופורטוניסטים, הצדים ואוכלים כל מה שזמין בסביבתם. זאבי ערבות אוכלים פגרים וצדים יונקים קטנים, מכרסמים, ציפורים, אמפיביים ואחרים. בנוסף, ישנם דיווחים כי הם צורכים גם גללים של אוכלי צמחים (הרביבורים, מלטינית: "herba" - צמח, "vorus" – בליעה). כלבים מבויתים ישמחו גם הם לאכול צואת הרביבורים, כדוגמת גללי סוסים. עם זאת, עבור זאבים, מפריסי פרסה גדולים יותר יהיו הטרף הטבעי. המעיים ואיברים פנימיים נוספים הם החלקים המועדפים עליהם, ולכן חומר צמחי מעוכל באופן חלקי הינו מרכיב נורמלי בתזונת הזאב. כמו כן, זאבי ערבות וזאבים אוכלים גם צמחים, כגון: פירות, גרגירים, פטריות ומלונים.

הכלביים (משפחה בסדרת הטורפים) דומים בהתנהגותם. הם סתגלניים באכילתם ופיתחו תכונות אנטומיות ופיזיולוגיות המאפשרות להם עיכול תזונה מגוונת.

החתולים, לעומתם, נקראים קרניבורים אובליגטוריים – כלומר, חיות התלויות מטבולית באספקת חומרי תזונה מן החי לקיום מטבוליזם תקין.

החתולים הם ציידים בודדים שהתפתחו באזורים יבשים ומדבריים. 40% מתזונתם של חתולי רחוב מבויתים הם מכרסמים קטנים (כגון, נברנים ועכברים). בנוסף הם ניזונים ממגוון של טרף אחר (למשל, ציפורים, זוחלים, צפרדעים וחרקים). משמעות הדבר היא שהחתולים התפתחו במרוצת השנים ואוכלים 10-20 ארוחות קטנות במשך היום והלילה.

לחתולים דחף טרף כה חזק, עד כדי כך שיפסיקו לאכול על מנת להרוג טרף נוסף. אסטרטגיה זו מאפשרת להם זמינות מזון משופרת, ונותנת לחתול את אופיו השובב. לרוע המזל, התנהגות זו עלולה לתסכל את הבעלים המבלבלים התנהגות טורפנית עם רעב.

חשוב ביותר לזכור כי חתולים, להבדיל מכלבים, הם קרניבורים מטבוליים - כלומר חיות הזקוקות לרקמות בעלי חיים על מנת לשרוד. הדבר נובע מהצורך שלהם ב:

  • טאורין – חומצה אמינית שמקורה בחלבון מן החי בלבד
  • ויטמין A זמין מן החי
  • חומצה ארכידונית.- חומצת שומן חיונית שמקורה בשומן מן החי בלבד

בנוסף - החתול, בשל היותו קרניבור, זקוק לרמת חלבון גבוהה. חלק מחלבון זה ישמש לאנרגיה. כנראה, משום שלחתולים תמיד הייתה גישה למקורות חלבון זמינים, מעולם הם לא פיתחו מנגנוני חסכון בחלבון. אפילו בטבע, התנהגות האכילה של החתולים משקפת את העדפתם לרקמות בעלי חיים. כשהם אוכלים את טרפם, חתולי בר נמנעים מלאכול את תכולת הצמחים אשר בתוכן המעי. הבדלים אלו בהתנהגות האכילה וכנגזרת בצרכים, מסבירים מדוע הצריכה של מרכיבים שונים היא כה שונה בין כלבים לחתולים.

הידעתם? במידה ותהיה הקפדה על איזון חלבונים מתאים ועל רמת ויטמינים ומינרלים נאותה, כלב יוכל לחיות היטב עם תזונה צמחונית. החתול – ממש לא !

כניסה לוטרינר / בעל חנות
שם
סיסמה
הודעות
negishut icon