גור יתום

כולנו מכירים את התרחיש: אנחנו צועדים ברחוב, או עומדים ליד הרכב במגרש החניה, כשתופסת את אוזנינו יללה קטנה. יוצאים לחיפושים – האם הוא בתוך המנוע? האם הוא מאחורי השיח? מצאנו!

חשוב לבחון היטב - האם הוא באמת יתום? 

הגור מטופח ונקי יחסית? שמנמן או לפחות לא צנום? יכול להיות שאמא שלו נמצאת בסביבה! אולי אפילו היא צופה בכם ותימנע מלגשת אל הגור בשל חשש מכם. במקרים אלו, כדאי להימנע מלגעת בגור, כדי לא לשנות את ריח הגוף שלו וליצור רתיעה של האם מלטפל בו. זכרו שחתולה לאחר המלטה, צריכה מדי פעם לצאת למסע ציד ולמצוא מקור מים, במקרים אלו היא תחביא את גוריה כמיטב יכולתה ולפי התנאים בסביבה. לא כל גור שאמו לא לידו, הוא גור יתום.

עם זאת, יתכן מצב בו האם נפגעה, נטשה מסיבות אלו ואחרות או אינה יכולה לטפל בגור. במצבים כאלו, הגור לא יראה מטופח במיוחד ויתכן ויהיה צנום. סביר שיילל באופן תדיר בשל הרעב והסטרס.

בן כמה הגור? בין ימים 7-10 הגור אמור לפקוח את עיניו. נתון זה מסייע לנו לקבוע את גילו בימים, למעט המקרים בהם מחלת עיניים מונעת ממנו לפקוח את עיניו למרות שגילו עלה על 10 ימים. עד גיל שבועיים הגור אמור להתחיל לזחול, ובשבוע השלישי לחייו יתחיל בניסיונות הליכה מגושמים.

דרך נוספת להעריך את גיל החתלתול, הינה לפי השיניים. שיני החלב החותכות הקדמיות של גורי חתולים יבקעו בין שבועות 2-4 לחייהם, ניבי החלב יבקעו בין שבועות 3-4 לחייהם. במידה והחתלתול פוער פה מלא שיני חלב, משחק עימכם במחבואים ועומד זקוף – יש סיכוי טוב שגילו כ-8 שבועות.

איך תטפלו בגור יתום?

גורי חתולים יתומים נזקקים לטיפול מסביב לשעון, ממש בדומה לתינוקות שלנו.

הטיפול הבסיסי בגור יתום צריך לכלול התייחסות ל:

  1. סביבת חיים מוגנת וחמימה
  2. האכלה רציפה במזון מתאים בכמות מתאימה
  3. סיוע במתן צרכים

סביבת החיים:

גורים יתומים צעירים אינם מסוגלים לשמור על חום הגוף התקין. כאשר הם עם האם והגורים הנוספים, הם מתכרבלים בחיק אימם ומתחממים על ידי קירבה של גוף לגוף. נסו להדמות את המצב הזה עד כמה שאפשר – לא על ידי תנור או מנורת חימום, שכן הגור אינו מסוגל לברוח מחימום מוגזם ויהיה בסכנת כוויה. לחימום הגור בצורה בטיחותית דאגו לארגז מרופד במגבות או סדינים והניחו בו בקבוק מים חמימים. ניתן לבדוק את טמפרטורת הבקבוק על ידי נגיעה בו בעור המרפק – כמו שאנו בודקים אמבטיה לתינוקות. מומלץ לעטוף את הבקבוק בבד – על מנת למנוע חום ישיר מידי.

מנעו מהגור רביצה או שינה על רצפות קרות או משטחים קרים.

האכלה:

האכלת הגור לרוב מבוצעת בסיוע בקבוק יניקה המיועד לחתולים, בקבוקים אלו זמינים בחנויות חיות. אם אין בהישג ידכם בקבוק יניקה, ניתן להיעזר במזרק קטן (ללא מחט) או בפיפטה, אך במצבים אלו יש צורך ביד עדינה ובסובלנות שכן אנו לא רוצים בטעות לגרום לשאיפת הנוזל למערכת הנשימה.

ישנן תרכובות חלב המיועדות לגורי חתולים המיוצרות על ידי חברות שונות. כמות ההאכלה ותדירות ההאכלה נקבעת לפי גיל הגור, ועל כל קופסת מזון כזו תהיה טבלה שתכוון אתכם לכמויות הנכונות. ככלל אצבע, גורים יתומים שמצאתם עם עיניים סגורות, צריכים לאכול כל 2-3 שעות.

צרכים:

בגיל צעיר החתלתולים עושים את צרכיהם בעידוד האמא – זו מלקקת את הבטן התחתונה והאחוריים של הגור וכך מופעל רפלקס מתן הצרכים בגור. לאחר כל ארוחה, תוכלו לבצע חיקוי של המסאג האימהי, על ידי לקיחת צמר גפן ספוג במים חמימים, הצמדתו לבטן התחתונה של הגור והנעתו בתנועת מסאג במעגלים קטנים, בעדינות רבה מאוד.

עד מתי?

בגיל 3-4 שבועות, עם הנץ השיניים, גורים יונקים מתחילים לקבל "כאפות" מהאמא בשל צביטת פטמותיה. בגילאים אלו, הם גם מפתחים עניין בסביבה ופוזלים לראות מה היא אוכלת. באופן טבעי, בממוצע בגיל חודש גורים יתחילו מעבר הדרגתי למזון במקביל ליניקה, כאשר קצב הגמילה תלוי באם. אתם תוכלו ליצור מעבר הדרגתי למזון מוצק, על ידי כך שעם הנץ השיניים, תתחילו גם להציע לגור פיסות קטנטנות של מזון רטוב המיועד לגורי חתולים, מקצה אצבעותיכם. בימים הראשונים הגור יבצע תנועות יניקה של המזון אולם לאט ילמד שניתן לפתוח את הפה ולא לינוק. לאחר מספר ימים כאלו, תוכלו לכוון את הגור (שבמקביל הוא גם כבר לומד ללכת, זוכרים?) לקערה בה תשימו כמות מזון רטוב קטנה. מיום ליום, תראו איך כמות המזון שהוא צורך עולה, במקביל תוכלו לצמצם את כמות בקבוקי החלב שהוא מקבל, עד לגמילה מלאה.

ניתן לבצע גמילה מיניקה גם על ידי מזון יבש המורטב במים, במקרה זה צריך לחכות לרוב כ-15 דקות לספיגת הנוזלים במזון והפיכת המזון לדייסתי.

גם את העידוד להוצאת צרכים אפשר יהיה להפחית בהדרגה תוך מעקב אחרי הגור, באזור גיל חודש.

מתי לגשת לייעוץ?

אם מעולם לא גידלתם גורים יתומים, הכתובת הטובה ביותר לקבלת הנחיות והמלצות לטיפול הינה המרפאה הוטרינרית.

אם הגור שמצאתם לא שותה או לא נותן צרכים בצורה תקינה, רצוי להגיע לייעוץ רפואי מהר ככל האפשר. לגורים קטנים אין מאגרי סוכר "חירום" בגוף, מצבי רעב חושפים אותם לירידה בחום הגוף, וירידה בחיוניות.

אם הגור אוכל ונראה תקין אך בטנו נפוחה – יתכן שסובל מנגיעות בתולעים. סירופ נגד תולעים הוא יוכל לקבל במרפאה.

הכל עבר בשלום? מזל טוב! יש לכם חתול חדש...

באזור גיל 8 שבועות תוכלו להביאו למרפאה לבדיקה כללית ראשונה ולחיסון גורים.

כניסה לוטרינר / בעל חנות
שם
סיסמה
הודעות
negishut icon