איך קוראים תווית מזון

 על כל מוצרי המזון המסחרי לחיות מחמד לכלול על תווית המוצר מידע מינימלי הכולל:

 • שם המוצר ושם החברה המייצרת
 • המין או החיה הספציפית להם מיועד המזון
 • משקל נקי של תכולת האריזה
 • אנליזה הכוללת ערכים עבור לפחות החומרים הבאים: חלבון, שומן, סיבים, לחות (תכולת מים),  מלח, סידן זרחן ואפר
 • רשימת המרכיבים לפי סדר יורד
 • הצהרה על ההתאמה התזונתית או היעד התזונתי והנחיות האכלה
 • שם וכתובת של היצרן / המפיץ
 • ההצהרה "לא למאכל אדם" – בכתב בולט

מה זה אפר?

המושג אפר מתאר את סך כל האלמנטים המינרלים הקיימים במוצר – בעצם הוא סכימת רמת הסידן, זרחן, מגנזיום, אשלגן, מלח, נחושת, ברזל ועוד ועוד...

האפר הוא החומר הנותר לאחר שהמרכיבים האורגנים עברו הידרוליזה (כמו שמוכר לנו ממדורות לג בעומר – העץ נשרף והופך לאדי מים ן-CO2, ובתחתית המדורה נותר האפר).

מה זה תקן AAFCO?

הקיצור AAFCO מציין את שם הארגון האמריקאי המתווה המלצות לפיקוח על ההזנה (אינו גוף בעל סמכות אכיפה). ארגון זה קובע את הסטנדרטים התזונתיים במזונות חיות מחמד הנמכרים בארצות הברית, סטנדרטים אלו מוכרים ומשמשים גם בקנדה. התאמתו התזונתית של מזון חיות מחמד נקבעת תכופות על ידי אחת משתי שיטות:

 1. התבססות על טבלאות המרכיבים של AAFCO . שיטה זו פחות יקרה, וניתן להגיע להחלטות ולתוצאות מהר יותר בשימוש בה. אין בשיטה זו מדידה של כמויות האכלה או של נעכלות ממשית של המזון המיוצר ואין דרישה למבחני האכלה. שיטה זו אינה מבטיחה שהמזון יתקבל על חיות המחמד ואינה מבטיחה את הזמינות הביולוגית של המזון.

דוגמה לתויות: המזון המיוצר על ידי חברה X, מיוצר כך שיפגוש את הרמה

הנדרשת של נוטריינטים המצויינת בפרופיל הדרישות האנרגתיות של חתולים

בוגרים לקיום, כפי שנקבעה על ידי            AAFCO

 1. התבססות על פרוצדורות בחינת מזון של AAFCO. שיטה זו נחשבת כ"סטנדרט הזהב" gold standart לקביעת התאימות התזונתית של מזון. על היצרן לערוך מבחני האכלה המבוצעים לפי פרוטוקול שנקבע על ידי AAFCO כאשר התזונה היחידה של החיות במבדק היא המזון העומד למבחן. מבחני האכלה הינם הדרך הטובה והבטוחה לקבלת מידע על ביצועי החיה כאשר היא מוזנת במזון ספציפי.

דוגמה לתוית: הוכח במבחני האכלה שבוצעו בהתאם לפרוצדורות שנקבעו על ידי תקן AAFCO כי המזון המיוצר על ידי חברה Y עבור כלבים בוגרים, מספק תזונה מלאה ומאוזנת לקיום.

מה לחפש ברשימת הרכיבים?

ברשימה אנו רוצים לראות גיוון.

תמהיל נוטריינטים (חלבון, פחמימות כולל סיבים, שומן, וטמינים ומינרלים) אופטימלי יתקבל כאשר נצרוך חומרי גלם איכותיים ונעקוב אחר העקרונות הבאים:

 1. נקפיד על חברה המצהירה כי תכולת הנוטריינטים נבחנת בחומרי הגלם בכל משלוח, במקביל לבחינת איכותם הכללית וטעמם.
 2. נקפיד על המצאות חומרי גלם שיכולים לספק איזון בין חלבונים, שומן, פחמימות, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים לתזונת חית המחמד
 3. נזכור כי אין חומר גלם יחיד ו"קסום" שיכול להפוך את המזון כולו לטוב יותר או פחות, המזון הוא סכום כל מרכיביו השונים.

 

אם כן, כשניגשים לבחור מזון כדאי להתאימו לסוג החיה. חשוב להסתכל על המצב הבריאותי של החיה הספציפית שלך, גילה, צרכים מיוחדים שלה וכל פרט חשוב נוסף.  מומלץ לחפש מזון איכותי, של חברה טובה ומוכרת, המותאם לפעילות ולגיל.

החשיבות רבה , ניתנת לא רק לתכולת המרכיבים אלא גם לאיזון  שבין המרכיבים השונים - חומרי גלם המספקים איזון בין חלבונים, שומן, פחמימות, סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים.

לדוגמה - לעיתים תוכלו לגלות, שמזון שחשבתם כי הוא מוצלח שכן הבשר הינו מרכיב עיקרי בו, מכיל כמות מוגזמת של זרחנים שאינה בגבולות המומלץ לצריכה. לעיתים, תגלו רמת מלחים גבוהה שמטרתה להפוך את המזון למפתה עבור הכלבים.

זכרו, כי בדומה לתזונתנו-בני האדם, חשוב גם לכלבים ולחתולים לקבל רמה יומית מספקת של ויטמינים, נוגדי חמצון, חומצות שומן חיוניות ומרכיבים טובים נוספים. חפשו גם את אלו על האריזה, אל תתמקדו אך ורק בסדר הרכיבים.

 בקצרה, ניתן לתאר מזון איכותי  ככזה שיכיל את כל המרכיבים, המינרלים והוטמינים שבע"ח זקוק להם – ללא חוסרים וללא עודפים. איך יודעים אם המזון הוא איכותי?  קוראים את הפרק הבא, ואז מיישמים אותו וקוראים את תוית  המזון שבחרתם

 

חובת סימון מוצרים לפי החוק הישראלי:

מוצרים המיובאים לישראל או מיוצרים בישראל, מחוייבים בהיתר יבוא ושיווק ממשרד החקלאות. מומלץ לא לרכוש מוצרים שאינם נמכרים בהיתר שכן הפיקוח עליהם אינו מוסדר.

 דאגו שיופיעו על המוצר בעברית פרטים בסיסים המחויבים לפי החוק כגון שם המוצר והחברה המייצרת, תכנית ההאכלה המומלצת, אנליזה בסיסית של המוצר ורשימת המרכיבים שלו. באנליזה, הערכים שימצאו יהיו לפחות עבור חלבון, שומן, סיבים ולחות,  מלח, סידן זרחן ואפר. אם אינכם בטוחים מהם הערכים המתאימים, תוכלו להתייעץ עם צוות המרפאה האם רמת החלבון או המינרלים מתאימה לצריכה על ידי החיה שלכם באופן יומיומי.

 • דעו – ההצהרה "לא למאכל אדם" הינה מחוייבת לפי החוק הישראלי, אל תתפתו למוצרים המצהירים על איכות הראויה למאכל אדם, שכן החוק הישראלי אינו מתיר הצהרה כזו ועל כן חברות שומרות חוק אינן יכולות להתפאר בה גם אם ירצו.
 • ודאו שקיימים פרטי יצירת קשר עם היבואן או היצרן. או במילים אחרות "אבא" למזון לכל מקרה של שאלה או תקלה.

על כל מוצר יש לרשום מהו המין או החיה הספציפית להם מיועד המזון, עדיף להימנע ממוצרים "המתאימים לכל שלבי החיים" שכן באלו יש ממוצע התאמה לכולם ולא התאמה ספציפית. כמו שבבני האדם, יש בשלבי החיים השונים צורך באיזון מרכיבים שונה, כך יש הבדל בין גור לבוגר ומבוגר – כדאי לבחור בחברת מזון המקפידה על התאמה לשלבי החיים. לדוגמה, בהשוואה בין מזון גורים ובוגרים, לגורי כלבים וחתולים צורך בתזונה המכילה: •ערך קלורי גבוה יותר •רמת חלבון גבוהה יותר •בקרה על רמת המינרלים •רמת סידן וערך אנרגתי נמוך יותר בתזונת גורים מגזע גדול •תוספת טאורין לגורי חתולים.

 רשימת המרכיבים נרשמת כך שהמרכיבים מסודרים בה לפי סדר משקלי יורד, לפי משקלם היחסי בפורמולת הייצור. בשום אופן, לא ניתן לחלץ מרשימה זו את המשקל הממשי של מרכיבים מסויימים שכן היא יחסית... חשוב לודא שמרכיב החשוב לכם  מופיע בה, אך מיקומו ברשימה אינו מעיד על כמותו הממשית אלא רק על היחס בינו לבין מרכיב אחר.

 • לדוגמה, אם ישנם שני מוצרים אחד לצד השני, בראשון הבשר מופיע בראש הרשימה והמרכיב השני הוא חיטה ובמוצר השני הסדר הפוך: חיטה ואז בשר – לא ניתן להניח כי המוצר הראשון מכיל יותר בשר באופן מוחלט בהשוואה למוצר השני. ניתן רק להניח כי במוצר הראשון יש יותר בשר מחיטה, בעוד שבמוצר השני יש יותר חיטה מבשר. דוגמה מספרית תהיה שלמשל במוצר הראשון יש 15% בשר, 10% חיטה ואז מרכיבים נוספים. במוצר השני יש 18% חיטה, 17% בשר ואז מרכיבים נוספים.
 • פרט חשוב נוסף בבואנו לבחון רשימת רכיבים: חומרי הגלם עשויים להיות ממגוון רחב של איכויות. אין בשמם מידע מספיק , כפי שברור לנו שעגבניות יכולות להיות אדומות ויפות, או רכות וסובלות מבשלות יתר, וכך או כך יקראו עגבניות.

לסיום, כדאי לודא שיש רמה מתאימה של ויטמין E, ויטמין C, חומצות שומן חיוניות וכו...לא להיסחף אחרי הצהרות של "מכיל המון חלבון" ולשכוח מהויטמינים ונוגדי החמצון החשובים לגופנו ולגוף חיות המחמד באותה המידה.

 

 

כניסה לוטרינר / בעל חנות
שם
סיסמה
הודעות
negishut icon